Poročilo skupine za kulturo in humanistiko, izr. prof. dr. Marjeta Ciglenečki, 7. april 2025:
Članica skupine prof. Nada Šabec je aktualna vodja Kluba soroptimistk Maribor in je v tej vlogi dosegla veliko prepoznavnost mariborskih humanitark v evropskem prostoru. Mariborske soroptimistke so bile izpostavljene na shodih evropskega združenja, njihov medgeneracijski projekt (panojska razstava fotografij o članicah kluba in njihovem delu na Trgu Leona Štuklja) pa je bil razglašen za projekt meseca marca 2025 v okviru Evropske federacije soroptimistk.
Podpornica Centra, slikarka Anka Krašna, je v marcu prejela Glazerjevo nagrado za življenjsko delo. Ne le, da je njen slikarski opus izjemen, Anka Krašna sodi med tiste umetnice, ki jim višja leta ne krnijo ustvarjalnega navdiha. Njena opaznost v slovenskem in evropskem prostoru se je v zadnjem obdobju skokovito povečala.
Skupina za kulturo in humanistiko:
Izr. prof. dr. Marjeta Ciglenečki, vodja, Marjeta.Ciglenecki@gmail.com
Red. prof. Maksimiljan Feguš, Maksimiljan.Fegus@guest.UM.si
Red. prof. dr. Matjaž Klemenčič, Matjaz.Klemencic@guest.UM.si
Red. prof. Anka Kline, Anka.Kline@gmail.com
Izr. prof. dr. Lučka Lorber, Lucka.Lorber@guest.UM.si
Zasl. prof. dr. Miroslav Rebernik, Miroslav.Rebernik@UM.si
Red. prof. dr. Jožica Knez Riedl, Jusa.Riedl@gmail.com
Red. prof. dr. Nada Šabec, Nada.Sabec@guest.arnes.si
Zasl. prof. dr. Manica Špendal, Zlatko.Fleisinger@gmail.com
VABILO K ZBIRANJU SPOMINSKIH ZAPISOV O UNIVERZI V MARIBORU
Univerza v Mariboru se, povsem upravičeno, sklicuje na dolgo tradicijo visokega šolstva v Mariboru in navaja leto 1859 za njegov zgodovinski pričetek. Takrat je blaženi Anton Martin Slomšek prenesel škofijski sedež iz Št. Andraža v Maribor in hkrati ustanovil študij bogoslovja. Številnim mladim in nadarjenim Slovencem je omogočil dostop do vrhunskega znanja, v okviru mariborskega bogoslovja se je razvijala pripadnost slovenstvu, v tem okolju pa je zraslo tudi nekaj odličnih znanstveno delujočih skupin; omenimo vsaj Zgodovinsko društvo za slovensko Štajersko. Leta 1904 je društvo izdalo prvo številko znanstvene revije Časopis za zgodovino in narodopisje, ki po nekajletni prekinitvi po drugi svetovni vojni še vedno izhaja, uredništvo pa je v zadnjem obdobju locirano v Univerzitetni knjižnici Maribor. Kljub tej častitljivi tradiciji velja, da je Univerza v Mariboru mlada ustanova, formalno ustanovljena leta 1975, k njeni predzgodovini pa šteje tudi čas od leta 1959, ko sta bili ustanovljeni Višja komercialna in Višja tehniška šola, sledile so Višja agronomska, Višja pravna in Višja stomatološka šola v letu 1960, v letu 1961 pa je bila ustanovljena še Pedagoška akademija in osnovano Združenje visokošolskih zavodov v Mariboru.
Teh obletnic so se leta 2019 spomnili tudi na rektoratu UM in v oktobrski številki UMniverzuma (https://www.um.si/kakovost/Documents/UMniverz-2019-10-lq.pdf) je bilo objavljenih več prispevkov na to temo; največ pozornosti je vzbudilo besedilo zaslužnega prof. ddr. Matjaža Muleja z naslovom Tine Lah in drugi »Zaporožci« (str. 14–16). Univerza v Mariboru si nedvomno zasluži poglobljeno zgodovinsko obravnavo, pri čemer pa preučevanje arhivskih dokumentov ne bo dovolj, nujno ga bo dopolniti z osebnimi pričevanji tistih, ki so sodelovali pri njenem snovanju in pri vseh naslednjih pomembnih (ali tudi manj pomembnih) dogodkih. Osebna pričevanja so posebna zvrst beleženja zgodovine; ker so praviloma zelo osebno obarvana, od zgodovinarjev zahtevajo preverjanje dejstev, hkrati pa suhoparnim podatkom dajejo močan čustveni naboj in nenadomestljivi vtis neposrednega doživetja.
Člani Centra za zaslužne in upokojene profesorje so pomembne priče dogajanja na UM, zato Vas pozivamo k spominskim zapisom, v katerih boste osvetlili delovanje na univerzi, kot ste ga doživljali sami. Poziv torej ne vabi le k pisanju o najbolj usodnih dogodkih, kot je bilo ustanavljanje univerze; želja uredništva je, da pisci svobodno izbirate teme glede na moč spomina in doživetij. Zapisov ne želimo usmerjati niti vsebinsko niti glede obsega, omenjeni zapis ddr. Muleja pa lahko služi kot osnovna orientacija. Prejeta besedila bo obravnaval uredniški odbor, nato pa bomo prispevke sproti objavljali na spletni strani Centra.
Predlog o zbiranju in objavi spominskih zapisov je bil oblikovan na seji Izvršnega odbora CZPUVU dne 3. junija 2024. Veselimo se Vašega odziva.
Izr. prof. dr. Marjeta Ciglenečki Zasl. prof. dr. Šime Ivanjko
urednica predstojnik CZPUVU
Kontakt: marjeta.ciglenecki@guest.um.si