Prof. Nada Šabec ob panojih z nagrajeno fotografsko razstavo Maribor - moja dnevna soba.
Maribor - moja dnevna soba je projekt meseca marca 2025 Evropske federacije Soroptimistk
Evropska federacija Soroptimistk (Soroptimist International of Europe) z zanimanjem spremlja delovanje mariborskega kluba, ki ga v obdobju 2024 in 2025 vodi prof. dr. Nada Šabec, tudi članica Centra za zaslužne profesorje in visokošolske učitelje Univerze v Mariboru. Glasilo Evropske federacije Soroptimistk “Members Update” podeljuje priznanja za odlične dosežke posameznih klubov, ki jih podrobneje predstavi v rubriki “For Inspiration”. Za projekt meseca marca 2025 je bila razglašena panojska razstava »Maribor – moja dnevna soba« s portreti mariborskih soroptimistk, ki jo so članice mariborskega kluba v sodelovanju s študenti višje strokovne šole Academia pod mentorstvom prof. Rajka Bizjaka (študijski program Medijska produkcija - Fotografija) v času od maja do konca junija 2024 postavile na ogled na Trgu Leona Štuklja. Razstava, s katero so se mariborske soroptimistke predstavile v svojem poklicnem in zasebnem okolju, je vzbudila veliko pozornost in povečala zanimanje za njihovo humanitarno dejavnost v Mariboru in njegovi okolici. Odločevalce o priznanju projekta meseca je še posebej prepričalo medgeneracijsko povezovanje z mariborskimi študenti.
Anka Krašna ob prevzemanju Glazerjeve nagrade, ob njej sta Aleksander Saša Arsenovič, župan Mestne občine Maribor, in Rene Maurin, predsednik Odbora za podelitev Glazerjevih nagrad (foto Marko Pigac).
Prof. Anka Krašna, upokojena predavateljica za slikarsko in risarsko oblikovanje na Oddelku za likovno umetnost Pedagoške fakultete UM,
je 20. marca 2025 na slovesnosti v Lutkovnem gledališču Maribor prejela prestižno Glazerjevo nagrado za življenjsko delo. Cenjena ustvarjalka se je uveljavila že kmalu po končanem študiju na ljubljanski akademiji (1979). Sprva je bila predana informelu, po nekaj letih pa se je preusmerila deloma v figuraliko in deloma v abstrakcijo. V figuralnih kompozicijah izstopajo njena družbena angažiranost na eni in intimne pripovedi z močnim čustvenim nabojem na drugi strani. Odzivala se je na prelomno obdobje, ko se je rušila jugoslovanska država, opozorila na brezpravne delavce v neoliberalnem sistemu in presojala, koliko so vredne ženske kjerkoli po svetu.
Na platna je z vehementnimi potezami slikala zgodbe iz bujnega domačega vrta, mučne in mračne intimne podobe, a je v valovih smaragdne Soče sledila tudi ljubezenski zgodbi tamkajšnjega pesnika. Pogosto se njena osebna in navadno naravnost strašljivo boleča čustvovanja prekrijejo s svetopisemsko ikonografijo, a je najti v njenih delih tudi humorne pasuse in ljubeč pogled na drage osebe. Anka Krašna veliko razstavlja, tudi v tujini, je prejemnica številnih nagrad, leta 2020, ko je pri Umetniškem kabinetu Primož Premzl izšla njena obsežna monografija, za katero je študijo napisala Marjeta Ciglenečki, pa so ji v Galeriji mesta Ptuj priredili veliko retrospektivo. Anka Krašna se je na Univerzi v Mariboru redno zaposlila leta 1989 in leta 2001 dosegla status redne profesorice. Med študenti je izredno priljubljena; mladi cenijo njeno predanost pedagoškemu delu, pri čemer jih spodbuja k samostojni ustvarjalni poti in z veliko topline spremlja njihove uspehe.
Profesorici Anki Krašna iskreno čestitamo k visokemu priznanju in jo vabimo, da s svojo neustavljivo ustvarjalno energijo obogati tudi Center za zaslužne profesorje in upokojene visokošolske učitelje Univerze v Mariboru.
Prof. dr. Ludvik Toplak, rektor Univerze Alma Mater Europaea
je prejel častni doktorat Univerze v Mostarju kot priznanje za več desetletno podporo pri internacionalizaciji univerz na Hrvaškem ter v Bosni in Hercegovini; slovesnemu dogodku sta prisostvovali obe retorski konferenci.
5. december 2024
Visoko priznanje je prof. Toplaku izročil prof. dr. Zoran Tomić, rektor mostarske univerze, s katero mariborska Alma Mater Europaea že dolgo plodno sodeluje. V obrazložitvi je pristojna komisija izpostavila znanstveno delo prof. Toplaka na področju mednarodnega prava, ekologije, človekovih pravic in socialne ekonomije ter poudarila profesorjevo vizionarstvo, ki se je odrazilo tudi pri njegovem družbeno-političnem delovanju v obdobju osamosvajanja Slovenije in v prvih letih slovenske samostojnosti. Prof. Toplak je vse od leta 1973 povezan z višje- in visokošolskim študijem prava v Mariboru. Med letoma 1993 in 2002 je bil rektor Univerze v Mariboru, od leta 2007 pa je predsednik in rektor Univerze Alma Mater Europaea s sedežem v Mariboru. Profesorjevo znanstveno in družbeno poslanstvo je bilo večkrat nagrajeno. Omenimo, da je redni član Evropske akademije znanosti in umetnosti s sedežem v Salzburgu, leta 2012 je postal častni občan mesta Maribor, leta 2022 pa je prejel zlati red za zasluge Republike Slovenije.
Primarij, zaslužni prof. dr. Zmago Turk, dr. med.,
je leta 2024 prejemnik priznanja Mirka Černiča, ki ga je podelilo za življenjsko delo Slovensko zdravniško društvo.
Izr. prof. dr. Metki Sitar, univ. dipl.inž.arh.
Upokojeni predstojnici katedre za arhitekturo na Fakulteti za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru je Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije v prvih dneh septembra 2024 podelila visoko priznanje - Platinasti svinčnik 2024.
Obrazložitev za podelitev priznanja se sklicuje na moč izobraževanja, strokovnost, vodstvene sposobnosti in predanost stroki ter na vpliv arhitekture na družbo, kulturo in izobraževanje. Člani komisije so visoko ocenili prispevek dr. Sitarjeve k razvoju stroke in izpostavili njeno vlogo pri ustanavljanju študijskega programa arhitektura na Univerzi v Mariboru. Univerza v Mariboru je v letih svojega delovanja postopoma širila nabor študijskih programov, arhitektura pa predstavlja enega temeljnih gradnikov družbe. Maribor je v več preteklih obdobjih premogel izvrstne arhitekte, ki so oblikovali podobo mesta, visokošolsko izobraževanje na polju arhitekture pa je v tem kontekstu nuja in hkrati obet, da bo mesto tudi v prihodnje zmoglo ohranjati doslej ustvarjene urbane potenciale in jih nadgrajevati na najvišji ravni.
(Foto Aleš Rosa)
30.5.2024 je članica Centra prof. dr. Dušanka Mičetić-Turk na 41. Derčevih dnevih, osrednjem izobraževalnem dogodku iz pediatrije v Sloveniji, prejela prestižno priznanje prof. dr. Zore Konjajev za življenjsko delo na področju poučevanja pediatrije.
Priznanje ji je izročil akademik prof. dr. Tadej Battelino v imenu Katedre za pediatrijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Priznanja se je zelo razveselila, saj je prof. dr. Zora Konjajev v njej pustila neizbrisno sled kot učiteljica in vzornica.
Izr. prof. dr. Lučka Lorber
je s svojim delovanjem imela opazno vlogo pri oblikovanju regionalnih politik in uresničevanju razvojnih ciljev, kar je prispevalo k trajnostnemu razvoju in dvigu družbene odgovornosti v skupnosti. Njeno delo je priznano tudi na mednarodni ravni, kar kaže na njen pomemben prispevek k napredku v izobraževanju in družbeni odgovornosti. Iskrene čestitke tudi za uvedbo koncepta trajnostnega razvoja in družbene odgovornosti v vse pomembne uradne dokumente in prakso Univerze v Mariboru!
Ljubljana, 13. december 2023
Zasl. prof. dr. Breda Pečovnik Balon, dr. med
je prejela priznanje za posebne zasluge za dolgoleten uspešen razvoj in krepitev mednarodnega sodelovanja na Medicinski fakulteti Univerze v Mariboru.
V Mariboru, 30. novembra 2023