Prvotni pomen sentence "Verba seniorum," "Reki starejših" ali "Reki očetov puščave," ki je za potrebe domene Centra za zaslužne profesorje in visokošolske učitelje preoblikovana v https://www.verbaseniorum.si/, je zbirka izrekov in zgodb, ki izhajajo iz izkušenj puščavskih očetov (menihov) iz zgodnjega krščanskega obdobja. Živeli so v samoti v egiptovskih puščavah med 3. in 5. stoletjem, njihovi izreki in modrosti pa so bili zbrani in zapisani v različnih zbirkah skozi stoletja. Iz ohranjenih zbirk je možno ugotoviti, da so to bili ne samo izreki temveč tudi kratke anekdote, modrosti in duhovni nasveti, ki so jih puščavski očetje delili s svojimi učenci ali drugimi obiskovalci. "Verba seniorum" je pomemben vir za razumevanje zgodnjega krščanskega meniškega življenja in duhovne prakse. Prav tako ponuja vpogled v asketski način življenja ter vrednote, ki so jih gojili ti zgodnji krščanski puščavniki. Te izreke so pogosto uporabljali v duhovni formaciji in meditaciji ter so še danes cenjeni zaradi svoje preprostosti in globoke duhovne modrosti.
"Verba seniorum" danes predstavlja simbol duhovne modrosti, asketizma in iskanja notranjega miru. Je navdih za tiste, ki iščejo globlje duhovno življenje in notranje preoblikovanje. Simbolno "Verba seniorum" ponuja brezčasne nauke, ki so relevantni tudi v sodobnem kontekstu. Zgledi in izreki puščavskih očetov poudarjajo pomen asketskega življenja, preprostosti in odrekanja materialnim dobrinam za dosego duhovne čistosti. Pomenska vsebina ''Verba seniorum'' spodbuja samorefleksije, meditacije in kontemplacije, kar pomaga posameznikom pri osebnem, poklicnem in duhovnem razvoju. Posebej pa poudarja pomen skupnosti, medsebojne podpore in mentorstva v življenju in prenašanja modrosti od starejših in izkušenih na mlajše generacije. Pojem simbolizira vrednost časa, preživetega v samoti, ter iskanje globljega smisla in miru v tišini in odmaknjenosti. "Verba seniorum" je predvsem simbol modrosti starejših, ki so pridobili modrost skozi dolga leta življenja in priznavanje izkušenj, ki naj bi jih prenašali na mlajše. Pri tem gre tudi za spoštovanje do tradicije in preteklih naukov, ki ji je vredno ohranjati in se iz njih učiti ter jih kot nasvete in smernice prenašati na mlajše generacije, ki se v sodobnem svetu ne ozirajo na nauke preteklosti temveč zazrto zrejo v negotovo bodočnost.
"Verba seniorum" simbolno predstavlja kolektivno modrost skupnosti starejših, ki so kot puščavniki živeli na obrobju družbe. "Verba Seniorum" nas tako opominja, da je modrost starejših dragocena in neprecenljiva, ter da lahko z učenjem iz preteklosti bogatimo svoje sedanje življenje in osebno rast.
S tako opredeljenim tradicionalnim pomenom ''Verba seniorum'' je ta simbolno povezan z našim sedanjim stanjem, vizijo in poslanstvom našega Centra, saj smo upokojeni visokošolski profesorji (skupaj z ostalimi upokojenci v naši družbi) podobni omenjenim starodavnim puščavnikom v egipčanskih puščavah: živimo na obrobju družbenega življenja, podobno življenju v puščavi, se poglabljamo v svojo notranjost, analiziramo preteklo življenje, zavedajoč se, da našega znanje in izkušenj družba ne priznava in ne potrebuje; znanja in izkušenj ne moremo prenašati na mlajše, poznamo asketsko življenje, zaradi nizkih pokojnin, zazrti v naš notranji svet.
Enako misleči se združujemo v razne oblike skupnosti kot na primer v Center, da bi osmislili življenje v sodobni puščavi in z oblikovanjem sodobne nove zbirne spletne strani verbaseniorum.si poskušamo povedati in seznaniti družbeno okolje, da je naša sedanja starostna generacija vgradila svoje delo v Univerzo Maribor, ki pa bo večno mlada, kot so mladi njeni študentje…
Zaslužni profesor dr. Šime Ivanjko