29.11.2024 vas vabimo na ogled filma
in na okroglo mizo v Ljubljano ter na praznovanje 20-letnice IRDO - Inštituta za razvoj družbene odgovornosti.
Več o dogodku lahko preberete tukaj!
Žal se posledice nezakonitega vdora v informacijski sistem Univerze v Mariboru še vedno odpravljajo. Naše delo je v tem času moteno. Odpovedali smo vse načrtovane aktivnosti v mesecu novembru (predavanji, tečaj, skupščino). Trenutno komunikacija poteka preko naših drugih e-mail naslovov in s pomočjo telefonskih razgovorov.
V dogovoru z rektorjevim kabinetom bomo sestanek Izvršnega odbora in skupščino Centra izvedli v mesecu decembru.
Spletni sestanek Izvršnega odbora Centra načrtujemo v ponedeljek, 2. decembra 2024. Vodje skupin, ki še niso poslali dogovorjenih prispevkov (poročilo o delu skupine marec-november 2024 in program dela skupine za leto 2025) naj to storijo čim prej in gradivo posredujejo na e-naslov lorberlucka@gmail.com .
V pričakovanju našega ponovnega snidenja vas lepo pozdravljam.
Lučka Lorber,
namestnica vodje Centra
Ljubljana, 14. oktober 2024
V organizaciji Komisije Državnega sveta za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide, Geodetskega inštituta Slovenije ter Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije je potekal posvet Mobilnost in spletna dostopnost za invalide in starejše - povezovanje znanj in izkušenj za vključujočo družbo. Dogodek je izpostavil nujnost vzpostavitve enotne državne platforme, ki bi omogočila boljšo mobilnost invalidom in starejšim ter prispevala k razvoju vključujoče družbe.
Na posvetu, ki se ga je udeležil naš član Centra za zaslužne profesorje in upokojene visokošolske učitelje UM, izr. prof. dr. Matjaž Debevc, sicer tudi nacionalni ekspert za AccessibleEU, so sodelovali ugledni strokovnjaki, ki so predstavili potrebo po povezovanju različnih podatkov in storitev, kar bi olajšalo dostopnost in izboljšalo kakovost življenja ranljivih skupin v Sloveniji. Posebno pozornost so namenili petim ključnim prostorom: zunanjemu, notranjemu, spletnemu, socialnemu in virtualnemu prostoru, s ciljem zagotoviti celovite rešitve za vse uporabnike. Poudarili so tudi pomen vzpostavitve klicnega centra za prevoze na klic za gibalno ovirane osebe, ki se že izvaja v občinah Ljubljana in Maribor.
Predsednik Državnega sveta RS Marko Lotrič je izpostavil, da mora biti dostopnost temeljna pravica vseh prebivalcev. Drugi govorniki, med njimi svetovalec direktorja Geodetskega inštituta Slovenije mag. Roman Rener, predsednica Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije mag. Mateja Toman in minister za kohezijo dr. Aleksander Jevšek, so predstavili različne projekte in pobude, ki naslavljajo potrebe ranljivih skupin. Med pomembnejšimi pobudami so bili projekti prostorskega načrtovanja za dostopnost in multimodalno mobilnost.
Udeleženci so na koncu pozvali k hitri implementaciji enotne platforme »Zgodba petih prostorov«, ki bi povezala slovensko znanje in podatke ter pripomogla k učinkovitejšemu reševanju vprašanj mobilnosti in dostopnosti v Sloveniji.
Zahvaljujemo se avtorju prispevka izr. prof. dr. Franciju Lazariniju in odgovorni urednici Časopisa za zgodovino in narodopisje dr. Vlasti Stavbar za dovoljenje za objavo. Avtor fotografije Andrej Furlan.
Ko slovenski umetnostni zgodovinarji slišimo ime dr. Marjete Ciglenečki, ki letos praznuje sedemdeset let, nehote pomislimo na Štajersko, tamkajšnje baročne dvorce in njihovo nekdanjo opremo, urbanizem Ptuja ali modernističnega Maribora, v severovzhodni Sloveniji delujoče umetnike 19. in 20. stoletja, pa seveda na ptujski muzej in študij umetnostne zgodovine v Mariboru… Jubilantkino življenje in delo je tako tesno povezano s Štajersko, da pravzaprav nihče od nas niti ne pomisli, da njeni predniki prihajajo iz Gorenjske in da je tam preživela tudi prva leta svojega življenja.
Marjeta Ciglenečki, ali kot jo kličemo kolegi, Meta, se je rodila 18. maja 1954 v Ljubljani, znanemu pisatelju, učitelju (in kasneje ravnatelju) Ivu Zormanu in učiteljici Kristini, rojeni Tržan. ....za dostop do članka klikni spodaj.
30.9. - 2.10.2024
Okrogla miza:
Delovno aktivno prebivalstvo danes predstavlja že pet generacij, zato je njihovo sodelovanje tako na horizontalni kot vertikalni ravni ključnega pomena za nadaljnji razvoj trga dela. Različni medgeneracijski pogledi in povezovanja so velikega pomena za razvoj humane, demokratične družbe, kar je osnovno poslanstvo izobraževalnih institucij. Priznavanje heterogenosti in raznolikosti znotraj in med starostnimi skupinami spodbuja medgeneracijsko solidarnost, sodelovanje in socialno kohezivnost.
Slika: Benjamin Habinc, dr. Jožica Knez Riedl, dr. Zoran Pavlovič, dr. Lučka Lorber (moderatorka), dr. Jana Goriup, dr. Jasna Krstović in dr. Meta Furlan.
Slika: Razprava
Slika: Razprava
V okviru izobraževalnega programa 23. Festivala za tretje življenjsko obdobje, 2. oktober 2024, Cankarjev dom, Ljubljana, je bila predstavljena monografija »SREČANJE S STAROSTJO« vodje našega Centra zasl. prof. dr. Šimeta Ivanjka. Knjiga je posvečena razmišljanju o starosti, tudi z vidika posebej odprtih vprašanj, upokojevanju visokošolskih učiteljev. Predstavljeno je tudi delo Centra za zaslužne profesorje in upokojene visokošolske učitelje Univerze v Mariboru.
Slika 1: Naslovnica knjige
Slika 2: Knjigo sta predstavila dr. Jana Goriup, kot moderatorka in dr. Šime Ivanjko kot avtor.
Knjiga “Srečanje s starostjo” zaslužnega profesorja dr. Šimeta Ivanjka aktualizira dileme staranja in starosti. Vsebino pričujočega dela predstavljajo avtorjevi zbrani občasni zapisi, spodbujeni z različnimi doživetji v starejšem obdobju njegovega življenja, s prebranimi razmišljanji iz posameznih knjig, strokovnih in poljudnih člankov, in iz že porumenelih zapisov za predavanja študentom prava in ekonomije. Umetna inteligenca mu je bila v pomoč pri zbiranju raznih citatov in iskanju stališč o starosti na področjih literarnih del in religioznih knjig. Avtorjeva pronicljiva, mestoma tudi polemična, razmišljanja o staranju in starosti, procesih staranja, zdravja in bolezni v zadnjem obdobju človekovega življenja, a hkrati tudi vsebine in poti aktivnega in produktivnega staranja, obravnava z več vidikov in tako na imanenten način aktualizira vprašanja naraščajočega pomena zavedanja in udejanjanja pomena staranja, starosti in zdravja v postmoderni družbi«.
Praznovanje 30. obletnice evalvacijskega institucionalnega programa Evropske zveze univerz (IEP EUA) je potekalo 18. in 19. septembra 2024 v Bruslju. V tem času so eksperti EU izvedli 440 institucionalnih evalvacij v 50. državah sveta. Svečanosti se je udeležila izr. prof. dr. Lučka Lorber, ki je v programu sodelovala pri številnih evalvacijah vse od leta 2012. Sledil je seminar s poudarkom na strategiji bodočega univerzitetnega razvoja (Supporting institutions in developing their strategic leadership and capacity to manage change).
Naslovnica priložnostne publikacije
IEP - Celebrating 30 years of excellence
26.9. - 22.11.2024
V imenu Slovenskega združenja paliativne in hospic oskrbe ter UKC Maribor so se naši člani vključili v izvedbo izobraževanja iz paliativne medicine, ki bo potekalo v UKC Maribor, med septembrom in novembrom 2024. Izobraževanja vodi naša članica doc. dr. Nevenka Krčevski Škvarč.
Nekaj več informacij je na voljo v koledarju dogodkov združenja.
30.9. - 2.10.2024
Festival za tretje življenjsko obdobje, največja prireditev za starejše v Evropi, se že vrsto let zavzema za spoštljivo nagovarjanje starejših.
S tem namenom smo s Programskim svetom festivala pripravili pobudo za uporabo spoštljive in nežaljive terminologije, ki so jo s svojim podpisom že podprle številne organizacije in posamezniki.
Pobuda festivala je, da se uporablja izraz "starejši". To poimenovanje ima pomemben vpliv na podobo in samopodobo starejših, kar zagotavlja boljšo kakovost življenja v tretjem življenjskem obdobju. Vse prejemnike te pobude torej prosimo, da pri svojem delu in nagovarjanju starejših uporabljate besede, kot so starejši, dom starejših, stanovalci domov starejših in podobne spoštljive izraze, za kar se vam že vnaprej zahvaljujemo.
Programski svet F3ŽO in podpisniki pobude
Pobudo si lahko v celoti preberete tu:
2.7.2024
Dogodek AccessibleEU z naslovom "Pametna mesta: Izboljšanje urbanega oblikovanja in mobilnosti za vse" je bil ključni dogodek, ki ga je organiziral Evropski center virov AccessibleEU in je potekal 2. julija 2024 v Madridu. Namen dogodka je bil ozaveščanje in promocija najboljših praks na področju dostopnosti v urbanih okoljih kot del širše Strategije za pravice invalidov 2021-2030. Dogodka se je udeležilo več kot 200 deležnikov, vključno s politiki, urbanisti, strokovnjaki za mobilnost ter predstavniki civilne družbe in akademske sfere, ki so razpravljali o izzivih in rešitvah za izboljšanje dostopnosti mest za invalide in seniorje.
Vljudno vabljeni, da si v rubriki SKUPINE e-izobraževanje ogledate predstavitev, predavanje Lučke Lorber z naslovom Starosti prijazna univerza v Sloveniji.
16. april 2024
16. aprila 2024 smo se člani Centra zbrali v avli Ekonomsko-poslovne fakultete UM na Razlagovi ulici z namenom, da se sprehodimo po stavbi, ki velja za eno najpomembnejših modernističnih stavb na Slovenskem. Za zgodovino Univerze v Mariboru je stavba še posebej pomembna, saj je bila njena gradnja zastavljena leta 1960 in zaključena leta 1962, torej še pred ustanovitvijo univerze, ko so v Mariboru delovale zgolj višješolske ustanove. Ambiciozni načrt za takratni VEKŠ (Višjo ekonomsko komercialno šolo) je izkazoval močno voljo mariborskih oblasti in gospodarstva, da realizirajo idejo o visokem šolstvu in da že v pripravljalnem obdobju temu področju odmerijo vso pozornost, tudi z izjemno arhitekturo.
Načrte je izdelal Branko Kocmut (1921–2006), študent Edvarda Ravnikarja, ki se je odpovedal ponujenemu pedagoškemu delu na ljubljanski univerzi in se vrnil v Maribor, da se je vključil v povojno obnovo mesta. Odločilno je zaznamoval podobo sodobnega Maribora. Za njegove objekte so značilne prevladujoče horizontale, skeletna gradnja in konzolno izstopajoči členi, oprti na stebre. Vse našteto velja tudi za stavbo Ekonomsko-poslovne fakultete. Notranjo opremo je oblikoval Miroslav Zdovc (1929–2009), v prvem nadstropju pa eno od sten prekriva mural Janeza Vidica (1923–1996) s podobo Merkurja, ki so se mu nekdaj priporočali zlasti trgovci. Na ploščadi pred fakulteto stoji betonska skulptura ameriškega kiparja Bradforda Gravesa (1939–1998) z naslovom Most do človeka (1970), ki je del slovite mariborske Forme vive, mednarodnega kiparskega simpozija.
Vodstva so se udeležili tudi nekateri profesorji, ki so poučevali na fakulteti. Ogled stavbe z vidika umetnostnozgodovinske stroke je sprožil mnoge spomine, predvsem anekdotične, prijetne, celo nagajive. Hvaležni smo vodstvu fakultete, ki je za udeležence dogodka pripravilo nekaj napitkov in prigrizkov, da smo se ob prijetnem klepetu še zadržali v zgradbi, ki je bila pred kratkim vzorno obnovljena.
Marjeta Ciglenečki
Sprejem novoizvoljenega vodstva Centra za zaslužne profesorje in upokojene visokošolske učitelje pri prof. dr. Zdravku Kačiču, rektorju Univerze v Mariboru, 20. marec 2024.
prof. dr. Zdravko Kačič, rektor
izr. prof. dr. Lučka Lorber, namestnica vodje Centra
zasl. prof. dr. Šime Ivanjko, vodja Centra