Člani se umsko in družabno razvijajo, uživajo dostop do ugodnosti, virov in storitev univerze, dobivajo podporo in so cenjeni zaradi svojih akademskih in drugih prispevkov.
Center želi pospeševati sodelovanje članov z univerzo in njenimi uslužbenci ter podpirati koristi in blaginjo članov Centra.
Udeleženci ekskurzije na južni ploščadi gradu Trakoščan.
13. maj 2025
Zaslužni profesor dr. Šime Ivanjko, vodja Centra za zaslužne profesorje in upokojene visokošolske učitelje UM, je organiziral ekskurzijo v svojo rodno hrvaško Zagorje, slikovito regijo s številnimi zgodovinskimi in naravnimi znamenitostmi. Območje slovi po bogati kulturni dediščini; številni srednjeveški gradovi, idilična jezera in zanimive legende burijo domišljijo obiskovalcev.
Na pot smo se odpravili v soboto, 10. maja. Sprva hladno in oblačno jutro se je kmalu spremenilo v sončen in topel dan. Prva postaja je bil nedavno obnovljeni grad Trakoščan, ki se pne nad skrbno urejenim parkom z ribniki. Srednjeveška trdnjava se v arhivskih virih prvič omenja leta 1334, med letoma 1399 in 1456 je bila v lasti Celjskih grofov, najdlje pa v posesti rodbine Draškovič (1568–1944). Sredi 19. stoletja so staro utrdbo prezidali in na novo opremili v romantičnem duhu neogotike in neorenesanse, od leta 1954 pa je grad javno dostopen kot muzej.
Naslednji cilj je bil Muzej krapinskih neandertalcev. Evropsko pomembno prazgodovinsko najdišče so začeli raziskovati leta 1899, leta 1993 pa so zastavili gradnjo novega sodobnega muzeja. V pobočje hriba je prislonjena moderna stavba iz betona z velikimi steklenimi površinami, obiskovalce pa z ostalinami neandertalske skupnosti, ki je živela pred približno 125.000 leti, ter z nastankom Zemlje in človeštva seznanja sodobna interaktivno zastavljena muzejska zbirka. Življenje neandertalcev je predstavljeno z igranim filmom in rekonstrukcijo osnovne družine in njenega bivalnega okolja v naravni velikosti. Prve obiskovalce so v novem muzeju sprejeli leta 2010, krapinski muzealci pa so za inovativno postavitev prejeli številne, tudi mednarodne nagrade.
Obiskali smo še grad Veliki Tabor blizu naselja Desinić, mogočno trdnjavo, ki je mejno območje učinkovito branila pred turškimi vpadi. V letih 1397–1456 je bil Veliki tabor v lasti grofov Celjskih, nato pa so več stoletij v njem gospodarili člani madžarske rodbine Ratkay. Zgledno obnovljeni grad slovi po legendi o Veroniki Deseniški in njeni tragični zvezi s Friderikom II. Celjskim. Herman II. Celjski je nasprotoval sinovi poroki z Veroniko in zahteval sodni postopek zaradi obtožbe, da je čarovnica. Sodišče je priznalo, da Veronika ni kriva, a Herman naj bi jo kljub temu dal utopiti, sina pa je zaprl v celjski grad. Legenda je vpisana v register hrvaške nesnovne dediščine. Slovenski zgodovinarji zgodbo opisujejo nekoliko drugače in poudarjajo politične napetosti med plemiškimi rodbinami ter vpliv Celjanov v regiji.
Nadvse prijeten dan, poln doživetij in prelestnih razgledov po gričevnati pokrajini smo zaokrožili v vinotoču na slikoviti Vinagori. Na mizi so se znašle značilne zagorske kulinarične posebnosti: zelenjavna juha, domač kruh, pečeno svinjsko in telečje meso, pečen krompir, solate in za poobedek obvezni zagorski štruklji. V prijazni družbi in ob kozarcu izvrstnega vina smo se predali debatam, obujali spomine in načrtovali prihodnje dejavnosti Centra.
Zaslužnemu profesorju dr. Šimetu Ivanjku in njegovi družini, ki nas je presenetila z gostoljubjem, kakršnega dandanes skorajda ni več mogoče doživeti, smo udeleženci ekskurzije dolžni zahvalo za nepozaben dan.
9. 4. 2025
CZPUVU organizira za svoje člane in svojce izlet v spomladansko zeleno Hrvaško Zagorje v soboto, 10. maja 2025.
Obiskali bomo grad Trakoščan z jezerom, Muzej krapinskih neandertalcev v Krapini in Grad Veliki Tabor. Kosilo bo s tradicionalno domačo kulinariko v čudoviti naravi in pristnem kmečkem ambientu, izlet pa bomo zaključili s pokušnjo zagorskih vin v vinariji Bodren-Drenški.
Prevoz bo organiziranim z avobusom. Predviden odhod je ob 8:30 uri iz Maribora, povratek pa med 18 in 19. uro. Možen je tudi individualni prevoz, kar lahko označite v prijavnem obrazcu. Cena je odvisna o od števila prijavljenih. Možne so spremembe programa.
Vodič in organizator izleta bo prof. dr.Šime Ivanjko.
Prijavite se s spletnim obrazcem najkasneje do 15. aprila!
Podrobnejše informacije o izletu bodo posredovane prijavljenim članom po 15.4.
7. 4. 2025
V državnem svetu RS je bil 4. 4. posvet Dostojanstvo v starosti. Posnetek je dosegljiv na spletni strani https://ds-rs.si/sl/novice/s-posveta-dostojanstvo-v-starosti.
6. 4. 2025
Vodenje Sveta za starejše v Mestni občini Maribor (MOM) za mandatno obdobje 2025-2028 je v petek, 4. aprila prevzel zasl. prof. dr. Zmago Turk. Za namestnico predsednika je bila izvoljena izr. prof. dr. Lučka Lorber, predstavnica Centra za zaslužne profesorje in upokojene visokošolske učitelje Univerze v Mariboru.
Svet za starejše je posvetovalno telo Aleksandra Saša Arsenoviča, župana MOM. Področje dela in naloge sveta so:
spremljanje razmer s področja življenja starejših oseb;
informiranje, obveščanje ter opozarjanje na odprta vprašanja, ki se nanašajo na področje življenja starejših oseb MOM;
soustvarjanje strategij, politik in aktivnosti občine, ki zadevajo življenje starejših;
drugo s področja problematike starejših.
31. 3. 2025
Spomenik hrvaški himni Lijepa naša v vasi Zelenjak v bližini Kumrovca (Wikimedia commons)
V Opatiji je 21. marca 2025 potekalo srečanje vrhunskih strokovnjakov s področja finančnega podjetništva, ki ga je organiziralo mednarodno podjetje Elementum d.d. Zasl. prof. dr. Šime Ivanjko, vodja Centra za zaslužne profesorje in upokojene visokošolske učitelje UM in tudi častni konzul Republike Hrvaške s sedežem v Mariboru, je na srečanju preko spletne povezave predstavil uspešen finančni projekt izdaje srebrnika Hrvaška himna – Lijepa naša, pri katerem je aktivno sodeloval leta 2018. Srebrnik je imel poseben simbolni pomen za hrvaško diasporo.
V svojem prispevku je prof. Ivanjko predvsem tujim udeležencem konference pojasnil zgodovinski pomen hrvaške himne ter izpostavil edinstveni spomenik himni, ki je bil v obliki obeliska po načrtih kiparja Rudolfa Ivankovića postavljen avgusta leta 1935 v hrvaški vasi Zelenjak v bližini Kumrovca. Letos Hrvaška obeležuje pomembne obletnice: minilo je 1100 let od ustanovitve hrvaškega kraljestva, pred 190 leti je bilo besedilo sedanje himne prvič objavljeno v časniku Danica pod naslovom Horvatska domovina, minilo pa je tudi 90 let od postavitve omenjenega spomenika. Prof. Ivanjko je opozoril na pomen nacionalne identitete in kulturne dediščine, ki ju je mogoče sporočilno povezati tudi s sodobnimi gospodarskimi pobudami; takšni projekti dokazujejo, da lahko spoštovanje zgodovine in inovativno podjetništvo hodita z roko v roki.
31. 3. 2025
Zasl. prof. dr. Šime Ivanjko, vodja Centra za zaslužne profesorje in upokojene visokošolske učitelje UM in tudi častni konzul Republike Hrvaške s sedežem v Mariboru, je bil 19. marca 2025 preko spletne povezave gost na strokovnem posvetu Poslovna mediacija in emocionalna inteligenca na Reki, ki jo je organiziral tamkajšnji urad hrvaškega združenja delodajalcev pod pokroviteljstvom župana mesta Reka. Na posvetu je prof. Ivanjko obudil nekaj spominov, med drugim se je spomnil ustanovitve prve arbitraže na področju zavarovalništva v Sloveniji in Jugoslaviji pred 43 leti, pri čemer je sodeloval kot pobudnik in organizator. Arbitraža še danes deluje pod imenom Arbitraža pri zavarovalnici Triglav d.d. Organizatorji posveta so se mu zahvalili, da je s prisotnimi delil svoje bogate izkušnje s področja mirnega reševanja sporov, še posebej v vlogi dolgoletnega mednarodnega in slovenskega arbitra. Hvaležno so se odzvali tudi na njegovo predstavitev poslanstva častnega konzula Republike Hrvaške v Mariboru.
Zasl. prof. dr. Šime Ivanjko predava preko spletne povezave.
28.3.2025
Vljudno vas vabimo na spletno srečanje, ki bo potekalo
v ponedeljek, 14. aprila 2025 od 15:00 – 16.30 ure.
Vabilo s programom je dostopno na spletni povezavi:
https://drive.google.com/file/d/10plOG9kGcc0v9Go6zjJhnXypDXiY2nZo/view
11.3.2025
Pridružute se nam na dogodku, ki ga 8. aprila 2025 v Kongresnem centru Brdo ter prek platforme ZOOM organizira Inšpektorat RS za informacijsko družbo v sodelovanju z evropskim centrom AccessibleEU.
Na dogodku bodo predstavljene pravice oseb z invalidnostmi in seniorjev v Sloveniji, evropska in slovenska zakonodaja na področju digitalne dostopnosti ter praktične rešitve za izboljšanje dostopnosti digitalnih storitev in proizvodov. Sodelovali bodo ugledni strokovnjaki, regulatorji in predstavniki civilne družbe.
Udeležba je brezplačna, vendar je registracija obvezna. Prijavite se lahko na povezavi
https://www.gov.si/dogodki/2025-04-08-konferenca-digitalna-dostopnost-za-vse/
27.3. 2025
Novo poglavlje u Age-Friendly University Global Network: izazovi i mogućnosti”, organiziran v čast pridružitve Sveučilišča na Reki globalni mreži starosti prijaznih univerz (Age-Friendly University Global Network), 26. marec 2025. V imenu CZPUVU UM sta se dogodka udeležila zasl. prof. dr. Peter Glavič in izr. prof. dr. Lučka Lorber.
Poročilo o dogodku in fotogalerija je dostopna na spletni povezavi: Naši stariji su bogatstvo | UNIRI
izr. prof. dr. Lučka Lorber, prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija,
rektorica Sveučilišča na Reki, zasl. prof. dr. Peter Glavič
23.03.2025
sreda, 26. marec 2025, 18.00–20.30 / Sodni stolp, Pristan 8
reCITYing / Ponovno vzpostavljanje mesta
serija predstavitev arhitekturnih in skupnostnih projektov
Sodni stolp, Pristan 8, Maribor
sreda, 26. marec 2025, 18.00-20.30
20. 3 2025
Na sliki: Prof. Nada Šabec ob pričetku dobrodelnega koncerta "Zanju" v dvorani Union Mariboru.
Prof. dr. Nada Šabec, članica Centra za zaslužne profesorje in upokojene visokošolske učitelje Univerze v Mariboru, je v letih 2024 in 2025 prevzela vodenje Humanitarnega kluba Maribor, ki je del mednarodne nevladne organizacije Soroptimist International. Humanitarnemu delu se posveča že desetletja, po upokojitvi pa to počne še z večjo zavzetostjo. Tako je v letošnjem februarja na srečanju 114 predsednic soroptimističnih klubov in unij iz tridesetih evropskih držav, ki je potekalo v Lizboni, predstavila akcijski načrt za večji vpliv posameznih klubov v okviru SIE (Soroptimist International of Europe), s čimer je požela vsesplošno odobravanje. 12. marca so mariborske Soroptimistke v dvorani Union organizirale dobrodelni koncert v podporo mladima glasbenikoma; prireditev so naslovile »Zanju«. Simfoničnemu orkestru SNG Maribor je dirigirala Živa Ploj Peršuh, kot solista pa sta nastopila Mila Imak Fernandez Oštroševski (violina) in Blaž Stajnko (vokal). Posebno zadoščenje za mariborske humanitarke pa je povabilo na mednarodni kongres evropskih klubov Soroptimist, ki bo oktobra letos v Krakovu pod naslovom »Soroptimists Impact SustAInability«. Na kongresu bodo posebej izpostavili 30 najuspešnejših projektov. Prispelo je kar 1600 predlogov, med izbranimi pa je bil tudi mariborski, naslovljen »Young Aspiring Female Entrepreneurs«. Nada Šabec, dolgoletna redna profesorica za angleški jezik na mariborski univerzi, je dvakratna prejemnica Fulbrightove štipendije, ima odlične znanstvene povezave z več ameriškimi, kanadskimi, evropskimi in avstralskimi univerzami, zdaj pa suvereno predstavlja humanitarno dejavnost mariborskih intelektualk v mednarodnem prostoru.
15. 3. 2015
2.3.2025
Pridružite se nam na 13. letni konferenci evropskih voditeljev in znanstvenikov s področja znanosti in umetnosti It's About People 2025: Družbena in tehnološka odpornost za zdravje in trajnostni razvoj, ki bo potekala na spletu od 14. do 19. marca 2025, s plenarnim zasedanjem v Mariboru .
Join us for the 13th Annual Conference of Europe's Sciences and Arts Leaders and Scholars, It’s About People 2025: Social and Technological Resilience for Health and Sustainable Development, taking place online from March 14–19, 2025, with an on-site plenary in Maribor, Slovenia.
2.3.2025
This week, our colleagues in universities across Ukraine sadly marked the third anniversary of the Russian Federation’s war of aggression against their country. With this in mind, I encourage you to read EUA Vice-President Ivanka Popović’s recently published article on our Expert Voices blog. As she notes, advancing the capacity of Ukrainian universities to research, educate and innovate is a strategic investment in the country and its people, and EUA will continue to support this approach.
Pred nekaj meseci so trije slovenski univerzitetni profesorji ustanovili Združenje Slovenska akademija pravnih znanosti, v katero se združuje 50 doktorjev oziroma doktoric znanosti. V četrtek, 13. februarja 2025, je v sejni sobi Pravne fakultete Univerze v Mariboru potekala skupščina Združenja Slovenska akademija pravnih znanosti (Akademija). Izvoljenih je bilo 31 novih članov iz vseh delov Slovenije, med njimi tudi trije magistri pravnih znanosti. Na preostalih 19 mest v Akademiji bo na naslednji skupščini izvoljenih 19 novih članov, za katere bo predsedstvo ugotovilo, da izpolnjujejo statutarne pogoje. Sedež Akademije je v Mariboru.
Na podlagi skupščinskega sklepa z dne 13. februarja se bodo v bodoče v posebno sekcijo Akademije vključevali študenti na doktorskem študiju, katerih število ne bo omejeno. Na seji skupščine je bilo izvoljeno novo predsedstvo: prof. dr. Šime Ivanjko, prof. dr. Marko Pavliha in prof. dr. Luka Tomažič. V nadzorni odbor so bili izvoljeni: zasl. prof. dr. Ludvik Toplak, prof. dr. Verica Trstenjak in prof. dr. Tomaž Keresteš.
Temeljni namen omenjene Akademije je povezovanje doktorjev znanosti iz različnih institucij in samostojnih poklicev v enotno združenje, z namenom, da se kot skupnost s statusom pravne osebe aktivno vključuje v raziskovanja na področju vloge pravne znanosti v naši družbi in nudi mladim pravnikom pomoč, da dosežejo svoj poklicni vrhunec tudi s poglobljenim študijem prava v okviru doktorskega študija.
Interes za vključitev v omenjeno Akademijo je presegel pričakovanja ustanoviteljev. V programu dela so v ospredju obravnavanja aktualnih vprašanj, povezanih s 25-letnim prizadevanjem odprave škodljivih posledic poslancem podtaknjenih določb v Zakonu o finančnem poslovanju podjetij, potem ko je vlada oblikovala dokončno vsebino predloga zakona. Drugo vprašanje so ustavno pravni vidiki ustanavljanja pokrajin v Sloveniji.
Posebej pa so člani Akademije zainteresirani za raziskavo o položaju in vlogi doktorjev znanosti v naši družbi, o čemer sta dr. Ivanjko in dr. Anja Drev objavila zanimiva razmišljanja na spletni strani Akademije – https://www.sapz.si/
Zasl. prof. dr. Dušanka Mičetić-Turk bo v okviru EAPE sekcije "The needs of young and old-olds" organizirala seminar posvečen otrokom. Dogodek bo potekal s pomočjo spletne povezave v sredo, 26. februarja 2025 ob 14.00 uri.
Na sliki: izr. prof. dr. Lučka Lorber, prof. dr. Dean Korošak, doc. dr. Aida Kamišalić Latifić, prof. dr. Zdravko Kačič, rektor, zasl. prof. dr. Danijel Rebolj, prof. ddr. Ana Vovk.
Vir: spletna stran UM.
Dogodek z naslovom ''Izobraževanje kot pot do trajnostne prihodnosti'', izveden ob Mednarodnem dnevu izobraževanja, je potekal v četrtek 23.1.2025 na Rektoratu Univerze v Mariboru.
Univerza v Mariboru je ob prihajajočem Mednarodnem dnevu izobraževanja pripravila okroglo mizo, posvečeno razpravi o pomenu izobraževanja. V imenu Centra za zaslužne profesorje in upokojene visokošolske učitelje Univerze v Mariboru je udeležence dogodka v pozdravnem nagovoru nagovorila izr. prof. dr. Lučka Lorber. Po pozdravnih nagovorih in predavanju državne sekretarke na Ministrstvu za digitalno preobrazbo doc. dr. Aide Kamišalić Latifić je sledila okrogla miza z razpravo o preteklosti, sedanjosti in prihodnosti izobraževanja, ki jo je moderiral zasl. prof. dr. Danijel Rebolj.
Več o dogodku: https://www.um.si/objava/izobrazevanje-kot-pot-do-trajnostne-prihodnosti-ob-mednarodnem-dnevu-izobrazevanja/
Posted by rodnagruda | 10. 12. 2024 | Generacije |
O svojem znanstvenem in pedagoškem delu, ohranjanju narodnostne identitete med slovenskimi izseljenci v ZDA in tudi o svojem videnju usode koroških Slovencev je spregovoril za bralce Rodne grude.
Intervju lahko preberete na naslednji povezavi:
Vljudno vabljeni, da si v rubriki AKTIVNOSTI - PREDAVANJA ogledate predstavitev, predavanje, ki ga je imela zasl. prof. dr. Dušanka Micetić Turk letos na kongresu evropskih emeritusov v Londonu. Predstaviti tako velikega človeka oziroma dame, ki je v našem prostoru še premalo poznamo, je bila zanjo velika čast, kot je sama dejala.
3. decembra 2024, od 11. do 14. ure, v akademijski dvorani SAZU na Novem trgu 3 v Ljubljani
Svet za razvoj pri SAZU in Inženirska akademija Slovenije vljudno vabita na okroglo mizo
Prenos po spletu: https://www.youtube.com/@sazuslovenia489
PROGRAM OKROGLE MIZE:
10:30–11:00 Registracija udeležencev in kava
11:00–11:10 Pozdravna nagovora: akad. prof. dr. Peter Štih, predsednik SAZU, prof. dr. Matjaž Mikoš, predsednik IAS
11:10–11:50 zasl. prof. dr. Peter Glavič, SR SAZU in vodja raziskave IAS o trajnostnem razvoju SI
11:50–12:10 dr. Peter Wostner, UMAR: Uresničevanje Strategije razvoja Slovenije 2030, rast produktivnosti in konkurenčnosti
12:10–12:30 Gojko Stanič, predsednik Slovenskega razvojnega sveta: Celovita družbena preobrazba SI
12:30–12:50 Odmor
12:50–13:10 Jože P. Damijan, Drago Babič: Pomen tehnološkega razvoja in investicij za razvoj Slovenije
13:10–13:30 Velimir Bole: Možne oblike novega »Razvojnega modela Slovenije«
13:30–13:50 Božo Repe: Obljube, programi in realnost slovenskega družbenega razvoja
13:50–14:20 Razprava
14:20–14:40 Predlog sklepov
Več na straneh SAZU in v obrazložitvi.
Vljudno vas vabimo k branju prispevka prof. dr. Jožice Knez Riedl:
(gornja povezava vas privede na skupino E-učenje in E-izobraževanje, kjer je prispevek objavljen)
Prof. dr. sc. Jasna Krstović, predsednica kluba upokojenih profesorjev Academicus, na Vseučilišča na Reki je objavila članek z naslovom Koncept »srebrne ekonomije« do ravnopravnosti (str.4) objavljen v VOX Academiae https://novine.novilist.hr/vox/2024/10/.
Vljudno vabljeni k branju.
8. 11. 2024, NACIONALNA KONFERENCA, FF UL
Inovativne strategije izobraževanja starejših na univerzah v Sloveniji. Program konference, link: https://www.ff.uni-lj.si/izobrazevanja/center-za-izobrazevanje/konference , Povzetki prispevkov, link: https://doi.org/10.4312/9789612974473
Vljudno vabljeni, da si v rubriki SKUPINE e-izobraževanje ogledate predstavitev, predavanje Lučke Lorber z naslovom Starosti prijazna univerza v Sloveniji.
DELO, 11. 11. 2024, str. 15
Povzetek razgovora na okrogli mizi, FF UL, 8. november 2024.
Intelektualci imajo odgovornost za soustvarjanje razmer ob staranju prebivalstva in pri kritičnem osvetljevanju stranpoti.
Foto: Leon Vidic